Ukrayna'da Yurtlar

Ukrayna'da tüm üniversitelerin kendisine ait öğrenci yurtları vardır. Öğrenci yurtlarının bazıları üniversite kampusu içinde yer alırken bazıları da üniversiteye yarım saat mesafedir.

Öğrenci yurtları kız-erkek karma yurtlardır. Yurtlarda koridor ve blok olmak üzere iki farklı sistem vardır. Koridor sisteminde tuvalet ve banyolar koridorun sonunda olup ortak kullanım alanıdır. Blok sisteminde ise tuvalet ve banyolar iki veya üç oda tarafından ortak kullanılmaktadır

Her iki sistemde de tüm koridorlarda öğrencilerin kullanıma açık mutfaklar yer almaktadır. İsteyen öğrenciler bu mutfaklarda kendi yemeklerini yapabilirler.Yurtların bazılarında çamaşırhaneler mevcutken bazılarında ise yoktur. Çamaşırhanesi olan yurtlarda öğrenciler çamaşırhaneleri küçük bir ücret karşılığında kullanabilirler. 

Çamaşırhane olmayan yurtlardaki öğrenciler ise şehir merkezlerindeki çamaşırhaneleri kullanabilirler. Yurtlarda öğrenciler genellikle 2-3 kişilik odalarda kalırlar. Odaların temizlik ve bakımı öğrenciler tarafından yapılmaktadır. Tüm öğrenci yurtlarında giriş ve çıkışlar ilgili görevliler tarafından kontrol edilmekte ve gece saat 11'den sabah 6'ya kadar yurda giriş çıkış yasaktır. Ukrayna'daki üniversite yurtları klasik ve özel olmak üzere ikiye ayrılır. İki tip yurtta üniversiteye aittir. Klasik yurtların ortalama aylık ücreti 25-35 dolar olup fiziki şartları ve imkânları çok iyi değildir. Özel yurtlar özellikle yabancı öğrenciler için idealdir ancak ücreti ortalama aylık 100 dolar ve üzeridir.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Şahinbay Yurtdışı Eğitim