Ukrayna'da Yemek ve İçecekler

Ukrayna'da Beslenme

Ukrayna mutfağı çeşit açısından oldukça zengindir. Slav topluluklarında bilinen birçok yemeğin anavatanı aslında Ukrayna'dır. Örneğin "Borşç Çorbası" Ukraynalıların milli yemeğidir. Çok kaliteli buydayın yetiştiği Ukrayna'da özellikleesmer ekmek sofraların vazgeçilmezidir. Ukrayna'nın en meşhur yemeklerinden biri Türk mantısına çok benzeyen "Varenyky"dir.

Ukrayna'nın tüm dünyaca bilinen en önemli yemeği ise bir nevi tavuk sarması olan "Kiev Usulü Tavuk"tur. Tavuk, et ve balık köftelerine ise halk arasında "Katleta" denilmektedir. "Smetana" adındaki krema Ukrayna'da da her yemek ve tatlının vazgeçilmezidir. Ukrayna'da soğuğa dayanıklı lahana, patates, pancar ve şalgam çok üretilmekte ve tüketilmektedir. Ukrayna süt ürünleri bakımından zengindir. En çok tüketilen süt ürünleri kaşar peyniri, lor, yoğurt ve kefirdir. Ukrayna'da Türkiye'de olduğu gibi birçok değişik turşu ve reçel çeşidi de vardır.

Ülkede birçok yerli ve yabancı restoran vardır. Bunların en ünlü ise tüm dünyada fast food zinciri olan Mc. Donalds'dır. Yine birçok pizza, hamburger vb. yiyeceklerin olduğu Yerli fast food markaları bulunmaktadır. Türk öğrenciler için en büyük avantaj ise Başta başkent Kiev olmak üzere birçok Türk ve Azeri restoranlarının olmasıdır.
Ukrayna'da aynı Türkiye'de olduğu gibi birçok semt pazarı vardır. Sebze ve meyvelerinin çoğunun Türkiye'den geldiği için bu pazarlarda her şeyi ucuza bulmak mümkündür.
Öğrencilerin ortalama beslenme gideri 200-300 dolar arasındadır. Ancak Öğrenciler tüm üniversite yurtlarında olan mutfakları kullanarak bu rakamı daha da aşağıya çekebilirler.

Bir deniz kıyısı ülkesi olan Ukrayna'da çok çeşitli tatlı ve tuzlu su balığı vardır. Deniz ürünlerinin başında barbun, barabulga, uskumru ve kalkan en çok tüketilen balıkların başında gelmektedir. Tatlı su ürünlerinin başında ise aynalı sazan, yayın, mersin balığı ve turna gelmektedir. Balık ve balık ürünlerinin bol olması nedeniyle fiyatlar Türkiye'ye göre çok daha ucuzdur.
İçeceklerin başında gelen çay günün her saati tüketilmektedir. İçki içmeyi ve kadeh kaldırmayı seven Ukrayna halkı milli içkileri olan votkayı çok tüketmektedir. Bununla beraber kaliteli bağları sayesinde şarap tüketimi de fazladır.
Avrupa ülkeleri ile artan ilişkiler sonrasında Ukrayna'nın büyük marketlerinde her türlü yerli ve yabancı ürünü bulmak mümkündür.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Şahinbay Yurtdışı Eğitim