Ukrayna Hakkında

Ukrayna

Resmi Adı : Ukrayna Cumhuriyeti
Başkent : Kiev
Yönetim Şekli : Başkanlık tipi Cumhuriyet
Resmi Dil : Ukraynaca
Nüfusu : 47 milyon
Yüzölçümü : 600 bin km
Büyük şehirler : Kiev,Harkov, Odessa, Lviv
İklimi : Ilıman- Kara
Para Birimi : Grivni
İnternet Uzantısı : ua
Telefon Kodu : +380

 

Ukrayna, ülkemizde çok bilinen, ama az tanınan bir ülkedir. Avrupa kıtasında Rusya'dan sonra en geniş topraklara sahip olan tarım ve endüstri ülkesi Ukrayna, Karadeniz'in kuzey kıyısında yer almaktadır. Bu sebeple Türkiye ile Ukrayna arasında her geçen gün daha güçlü işbirliği ve ekonomik bağlar kurulmaktadır. 24 Ağustos 1991'de SSCB'den ayrılarak bağımsızlığını ilan etmiştir.
  
Ukrayna'nın kalkınması ve ülkede serbest piyasa ekonomisinin yerleşmesinde Türk firmalarının altyapı, konut, bankacılık, ulaştırma ve turizm gibi sektörlerde ciddi yatırımları ile büyük desteği olmuştur. Başta gıda, giyim ve pimapen sektörlerinde birçok Türk firmasının Ukrayna da faaliyet göstermesi, Türkiye ile Ukrayna arasındaki karma evliliklerin artması iki ülkeyi birbirine daha çok yakınlaştırmaktadır. Türkiye ile Ukrayna arasındaki karşılıklı ticaret hacmi son yıllarda artış göstererek 6 milyar dolara çıkmıştır ve iki ülke bu rakamı 10 milyar dolara çıkarmak için çalışmaktadır. Türkiye ve Ukrayna arasında enerji, ulaşım, bilim ve teknoloji, savunma sanaayi, kültür ve turizm alanlarında iki ülke çalışma komisyonları oluşturulmuştur. özellikle enerji konusunda Türkiye'nin doğu ve batı arasında önemli bir ülke konumuna gelmesi ve Nabucco Projesi'nin merkezi olması nedeniyle Ukrayna'da bu projeye dahil olmak istemektedir.
Ukrayna'da Türkcell, Ülker, DEKA, ENKA, Doğuş Otomotiv gibi büyük Türk firmaları ve Finansbank ve Altunbaş Holding'in kurduğu Creditwest Bank Ukrayna gibi türk bankaları faaliyet göstermektedir.

Sivil mühendislik ve inşaat alanında yine ENKA Holding'in Donetsk'deki büyük stadyum inşaatı, Doğuş Holding'in Dinyeper nehri üzerinde yaptığı köprü ve yol ön plana çıkmaktadır.
Ukrayna, doğal kaynaklar bakımdan çok zengin bir ülkedir; demir cevheri, kömür, petrol, doğalgaz, madensel tuzlar gibi zenginlikleri bulunmaktadır. demir üretiminin ise % 10'u Ukrayna'da üretilmektedir.
Ukrayna, güçlü bir sanayi ülkesi, ağır sanayi ve metalürji kuruluşlarının yanı sıra kimya ve petrokimya endüstrisine de sahiptir. Ukrayna, ileri teknoloji ( Hi-Tech )gerektiren uçak, helikopter, gemi, tank yapan hatta uzay çalışmalarına katkıda bulunan, uzay teknolojisine sahip dünyadaki 5 ülkeden biridir.

1988'de uzaya gönderilen Buran adlı uzay mekiği Ukrayna yapımı bir Antonov uçağının üzerinde taşınarak uzaya gönderilmiştir. Uzay yolculuğu yapmış, Leonid Kadenyuk isimli astronotları vardır.
Dünyanın en büyük nakliye uçakları Ukrayna'da yapılmaktadır. Ayrıca askeri araç ve gereçlerin üretimi konusunda gelişmiş tanklar, zırhlı personel taşıyıcıları, radar üniteleri ve ağır silahlar Ukrayna'da üretilmektedir. Dünya'daki endüstri üretiminin % 5'i Ukrayna'da gerçekleştirilmektedir.
Helikopterin mucidi ve SKORSKY helikopterin tasarımcısı Igor Ivanovich Sikorsky ve Peryodik Cetveli bulan Dimitri İvanoviç Mendelev Ukrayna Ulusal Teknik Üniversitesi'nden mezundur.
Avrupa'nın ilk bilgisayarı da 1951'de Ukrayna üniversitelerinde yapılmıştır. Bilgisayar programcısı sayısı itibarıyla ABD, Hindistan ve Rusya'dan sonra 4. sıradadır.
Başkent Kiev, Ukrayna'nın en geniş akademik merkezlerine sahiptir. En ünlü üniversiteler Kiev'de bulunmaktadır: Kiev Ulusal Havacılık Üniversitesi, Kiev Ulusal Politeknik Üniversitesi, Kiev Ulusal Taras Şevçenko Üniversitesi, Kiev Ekonomi ve İşletme Üniversitesi, Kiev Ulusal Yapı-İnşaat ve Mimarlık Üniversitesi, Kiev Ulusal Yabancı Diller Üniversitesi v.b.)
Eski Sovyetler Birliği'nin askeri, teknoloji ve uzay çalışmaları üzerine başarılarının çoğunun altında Ukrayna'daki teknik üniversitelerin imzası bulunmaktadır. Ukrayna'daki üniversitelerin çoğu dünya sıralamalarında Türkiye'deki birçok üniversitenin önünde yer almaktadır.

 

Tüm Hakları Saklıdır. Şahinbay Yurtdışı Eğitim